پرسش و پاسخ با جانی جکسون

پرسش و پاسخ با جانی جکسون

پرسش و پاسخ با جانی جکسون

جانی جکسون یکی از معدود بدنسازان حرفه ای است که در پاورلیفتینگ هم دارای عناوین قابل اعتنایی است . در اینجا او از چگونگی تلفیق این دو رشته و موفقیت هایش گفت و به چند سوال دوستدارانش پاسخ گفت که خواندن آن خالی از لطف نیست!

johnnie jackson پرسش و پاسخ با جانی جکسون
پرسش و پاسخ با جانی جکسون

جای تعجب دارد که چگونه دو رشته بسیار سخت و نفسگیر یعنی پاورلیفتینگ و بدنسازی را با هم انجام می دهید . آیا بهتر نبود تمام تمرکزتان را بر روی یک رشته می گذاشتید ؟ و آیا فکر می کنید پاورلیفتینگ توانسته است در رشته بدنسازی به شما کمکی بکند ؟

جانی جکسون : ورزش پاورلیفتینگ مرا قوی و قوی تر کرد و این قدرت باعث شد در هنگام اجرای تمرینات بدنسازی با اقتدار وزنه ها را لیفت کنم ، در نتیجه خیلی سریع به ضخامت عضلانی خیره کننده ای برسم . من این دو رشته را عاشقانه دوست دارم . تفاوتی که بین این دو رشته وجود دارد این است که در رشته بدنسازی نتایج مسابقات حاصل ارزیابی داوران از چگالی ، تقارن و تفکیک عضلات است . ولی در پاورلیفتینگ شما دو گزینه بیشتر ندارید ، یا قادر به لیفت کردن وزنه هستید و یا این توانایی را ندارید و همین نشانه موفقیت و خوب بودن شما خواهد بود .

من از عضلات سینه و پاهای قابل قبولی برخوردارم. اما عضلات بازویم در قیاس با دیگر قسمت های بدنم بسیار ضعیف است مخصوصا عضلات پشت بازو . به نظر شما حرکت پشت بازو و پرس دست جمع می تواند مشکل مرا حل کند و یا حرکتی دیگر را پیشنهاد می کنید ؟

جانی جکسون : زمانی که نوجوان بودم برادر بزرگترم حرکتی را به من یاد داد و گفت این حرکت نه تنها در افزایش حجم عضلات پشت بازو موثر است بلکه باعث افزایش رکورد در حین اجرای حرکت پرس سینه هم می شود . این حرکت دیپس (Dips) نام دارد. البته خودم علاقه بیشتری به انجام پشت بازو هالتر پرس دست جمع دارم . در اجرای این حرکت فاصله دست ها را خیلی کم نمی گیرم چرا که در صورت جمع نگه داشتن فاصله دست ها فشار مخربی بر روی مفاصل مچ وارد می شود و احتمال کنترل مناسب هالتر در هنگام اجرای این حرکت با وزنه های سنگین مقدور نخواهد بود . من به شما توصیه می کنم فاصله دست ها به اندازه یک وجب کمتر از پهنای سرشانه باشد . البته تنظیم این فاصله بستگی زیادی به طول دست شخص ورزشکار نیز دارد. ولی با این وجود خود شخص است که باید با درایت خاص فاصله دست ها را طوری تنظیم کند که هنگام اجرای این حرکت فشار مطلوب و سازنده ای را بر روی عضلات مذکور با تمام وجود احساس کند . شما می توانید هر از گاهی موقعیت دست ها را از حالت معمولی به مچ برعکس تغییر دهید تا تمام تار های عضلانی پشت بازو تحریک به رشد شوند . البته شما می توانید حرکات پشت بازو را پس از اجرای حرکات مختص به عضلات سینه اجرا کنید . چرا که با این روش یک حالت بیش از خستگی در قسمت عضلات پشت بازو ایجاد شده در نتیجه هنگام اجرای حرکات پشت بازو این حالت پیش آمده می تواند فیبرهای عضلانی بیشتری را وادار به تحریک کند . ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه تمرینات مختص پشت بازو را یک جلسه بعد و حتی یک جلسه قبل از حرکات مختص به عضلات سینه انجام ندهید . چرا که با این روش فرصت ریکاوری را از عضلات پشت بازو می گیرید . در نتیجه این عضلات آمادگی رویارویی مطلوب با یک تمرین سخت با وزنه های سنگین را نخواهد داشت .

کمتر از یک سال است که به ورزش بدنسازی روی آورده ام . با این که در همین مدت کوتاه رشد عضلانی مناسبی را در خود دیده ام ولی عضلاتم از تفکیک قابل قبولی برخوردار نیست . آیا واقعا می توانم چربی های دور عضلاتم را آب کنم ولی صدمه ای به سایز ماهیچه هایم وارد نشود ؟

جانی جکسون : معمولا به هر یک از اهداف فوق باید به صورت جداگانه فکر کرد . اما اصلا نگران نباشید ، چند راه حل علمی وجود دارد که اگر می خواهید در یک زمان هم عضله بسازید و هم چربی از دست بدهید می تواند مفید باشد . خود من وقتی نزدیک فصل مسابقات می شوم سعی می کنم درصد پروتئین و آمینواسید را افزایش داده ولی مقدار مصرف کربوهیدرات را کمتر می کنم . از طرف دیگر چون زمان انجام ورزش های هوازی را به ۲۵ دقیقه در طول روز می رسانم برای در امان ماندن از ریزش عضلات مقادیر متنابهی BCAA و HMB را با خود به باشگاه می برم و قبل ، حین و بعد از تمرین از این مکمل ها استفاده می کنم . شما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر وقت در فاز چربی سوزی قرار گرفتید باید مقدار مصرف پروتئین و آمینواسید ها را افزایش دهید ، چرا که به علت محدود کردن بدن از دریافت کربوهیدرات و انجام تمرینات هوازی به مدت طولانی احتمال تخریب عضلات وجود خواهد داشت . من به شما قول می دهم که اگر به موارد فوق عمل کنید و ارزش خاصی برای وعده های غذای تان مخصوصا برای قبل و بعد از تمرین قائل شوید می توانید بدون دغدغه از دست رفتن عضلات ، از بافت چربی دور ماهیچه ها کاسته تا خیلی سریعتر به مرز تفکیک عضلات برسید .

شما چگونه حرکت بارفیکس دست پهن ( wide grip ) را با وزنه بدون اینکه از ریتم استاندارد حرکت خارج شوید اجرا می کنید . من این حرکت را با ۱۰ الی ۱۲ تکرار را با وزن بدن انجام می دهم . اما زمانی که با وزنه این تمرین را اجرا می کنم حتما باید با تقلب خودم را به فاز اوج حرکت برسانم . در نتیجه در پایان یک ست به جز فشار بر روی جلوبازو و کمی تحریک فیبرهای عضلانی پشتی سرشانه چیزی دیگر نصیبم نمی شود . به نظر شما اصلا سراغ این حرکت با وزنه نروم و یا پیشنهادی برای بهبود این حرکت دارید ؟

جانی جکسون : به نظر من شما از وزنه های سنگین در هنگام اجرای این حرکت استفاده کرده اید . به شما پیشنهاد می کنم ابتدا تکنیک صحیح این حرکت را تنها با وزن بدنتان و یا حتی با دستگاههای کمکی مخصوص بارفیکس برای مدتی انجام دهید . سپس بعد از اینکه روش استاندارد این حرکت را آموختید به سراغ وزنه بروید ، اما نه با وزنه های سنگین . شما باید مرحله به مرحله به مرور زمان تناژ وزنه را افزایش دهید . دقیقا همانند سایر حرکات بدنسازی ، دلیل دیگری که شاید شما را از اجرای صحیح این حرکت باز می دارد طول زیاد دست و پایتان می باشد. چرا که این امر باعث خواهد شد به دلیل محدودیت دامنه مانور ، فاز مثبت و منفی حرکت را به صورت ناقص انجام داده ، بنابراین آن فشار مطلوب و سازنده را بر روی عضلات مذکور احساس نکرده و به قول خودتان فقط عضلات جلوبازو و دلتوئید خلفی درگیر این حرکت خواهند شد . شما باید در هنگام اجرای این حرکت تقارن گیرش دست چپ و راست را حفظ کنید . و اگر توانستید از یار کمکی بخواهید که در هنگام اجرای این حرکت با وزنه بند لیفت را محکم به دستگیره ها ببندید تا با اقتدار کامل وزن خود و دمبل را به سمت بالا هدایت کنید .

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه