مزایای آرژنین برای بدن سازان

مزایای آرژنین برای بدن سازان

olimp aakg extreme مزایای آرژنین برای بدن سازان

آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری و در برخی شرایط غیر ضروری میباشد به این معنی که وجود آن برای یک رژیم غذایی سالم ضروری نیست.

از آنجایی که آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری در نظر گرفته میشود زیرا که بدن خود میتواند آن را تولید کند اما مصرف مکمل آن گاهی اوقات مفید میباشد مخصوصا برای ورزشکاران و بدن سازان.

منابع غذایی دارای آرژنین عبارتند از گندم کامل, آجیل ها, د‌انه ها, محصولات لبنی, ماکیان, گوشت قرمز و ماهی.

مزایای آرژنین از نقش آن در سنتز پروتین و قرار گرفتن به عنوان پیش ماده برای نیتریک اکسید مشتق میشودکه یک گشاد کننده عروق قوی میباشد. به همین دلایل آرژنین برای فالیت های سلولی, افزایش حجم عضلات و درمان اختلال نعوظ در مردان, فشار خون بالا و نارسایی قلبی مهم میباشد.

رشد عضلات

آرژنین باعث رشد عضلات میشود زیرا در فرایند سنتز اکثر پروتین ها مورد نیاز است. همچنان که حجم عضلات افزایش میبد آرژنین با سیگنال رسانی سلول های ماهیچیه‌ای باعث تشویق آنها به ترشح هورمون رشد و بهبود متابولیسم چربی ها میشود. نتیجه کلی آن یک افزایش حجم مطلوب وبدون چربی در بدن سازان میباشد. با کاهش ذخایر چربی زیر پوستی و بهبود رشد عضلات, آرژنین میتواند تناسب اندام و افزایش قدرت را به همراه داشته باشد که برای بدن سازان این موضوع کاملا مورد نیاز است.

افزایش قطر رگ ها و استقامت

افزایش قدرت از طریق افزایش حجم عضلات تنها مزیتی نیست که آرژنین برای بدن سازان به همراه دارد. آرژنین به عنوان پیش ماده یک گشاد کننده عروق قوی یعنی نیتریک اکسید میتواند باعث بهبودی استقامت و افزایش ظرفیت آنها زیر فشار شود.

هنگامی که نیتریک اکسید در بدن آزاد میشود باایجاد آرامش در دیواره ماهیچه ها باعث افزایش قطر رگ های خونی میشود. این موضوع باعث کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به ماهیچه ها درطول تمرین میشود. افزایش جریان خون به این معنی میباشد که اکسیژن و مواد غذایی بیشتری میتوانند به ماهیچه ها منتقل شوند و همچنین مدت زمان انجام این کار نیز طولانی تر خواهد بود. این امر باعث کاهش آسیب ماهیچه ها, افزایش ترمیم آنها و افزایش عملکرد خواهد شد.

تقویت دستگاه ایمنی

آرژنین از طریق تقویت سیستم ایمنی باعث حفظ سلامت عمومی بدن میشود. آرژنین باعث پاکسازی رادیکال های آزاد و افزایش کارایی سلول های دستگاه ایمنی میشود.
از آنجایی که تمرینات بدن سازی شما را مرتب در معرض یک فشار منظم قرار میدهد و شانس ابتلا به عفونت ها و آسیب های ماهیچه‌ای در این حالت افزایش می یابد بسیار مهم است که دستگاه ایمنی بدن همیشه در حالت بسیار خوب و تقویت شده‌ای قرار داشته باشد.

استفاده مکمل آرژنین برای بدن سازان

یک دوز استاندارد مشخص از آرژنین برای بدن سازان وجود ندارد اما مصرف آن در بازه ۲-۳۰ گرم روزانه قابل قبول میباشد. اما به هر حال برای جلوگیری از عوارض جانبی آن نظیر حالت تعوع, اسهال و ضعف باید از دوز های پایین تر ۳-۵ گرمی در روز استفاده کنید و از آن قبل و بعد از تمرین استفاده کنید.
بعد از یک هفته مصرف میزان دوز شما باید به اندازه ای افزایش بیابد که مزایای آن به حداکثر و عوارض جانبی به حداقل برسد. مصرف آرژنین باید به شکل دوره ا‌ی باشد که این حالت که بعد از ۲ ماه مصرف آن را باید قطع کنید و دوباره بعد از ۲ ماه شروع به مصرف آن کنید.

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه