رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

به سرعت بگویید کدام ماده غذایی برای رشد ، نمو و سلامتی بیش از مواد دیگر ضروری است ؟

water bodybuilding رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت
رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

اگر پاسختان آب است ، باید به شما تبریک گفت ، مردم اغلب اهمیت آب در رژیم را نادیده و حتی برخی آن را به عنوان یک ماده ضروری در نظر نمی گیرند . اگرچه آب به روشی که کربوهیدرات ها و چربی ها در بدن تولید انرژی می نمایند عمل نمی کند . اما نقش بسیار مهمی در شکل گیری انرژی دارد . مایعات بدن شما یک جریان پر ازدحام درون شریان ها ، وریدها و مویرگ های شما شکل می دهند که مواد غذایی را به سلول های زنده و مواد زائد را از بدن خارج می کنند . در حقیقت همه ی فضای سلولی و بین سلولی را پر می کنند و با این کار نه تنها فضا را پر بلکه به شکل گیری ساختارهای ماکرومولکولی ( مولکول های درشت ) مانند پروتئین ها و گلیکوژن کمک می کنند .

بدن برای تمرینات ورزشی ، انرژی تولید می کند که این انرژی فقط حدود ۲۵ درصد واقعا برای فعالیت مکانیکی می باشد ، ۷۵ درصد باقی مانده به صورت حرارت ، آزاد می شود که این حرارت در طول تمرین تولید و موجب گرم شدن و بالا رفتن دمای بدن ورزشکار می شود . برای رهایی از این گرمای اضافی ، بدن عرق و برای خنک شدن ، این عرق تبخیر می شود تا بدن دچار گرمازدگی نشود . پس حتما آب حین تمرین مصرف شود .

آب و سوزاندن چربی
نوشیدن آب زیاد به طور غیر مستقیم به لاغر ماندن بدن شما کمک می کند . کلیه ها مواد زائد را از طریق آب دفع می کنند و وظیفه دفع این مواد به عهده آب است . در صورتی که در بدن کمبود آب احساس شود ، کلیه ها برای پشتیبانی از خود سراغ کبد می روند که وظیفه این عضو ، تحریک بخشیدن به چربی ها برای تامین انرژی است و چون کار کلیه به کبد واگذار می شود ، دیگر این عضو قادر به سوزاندن چربی نیست . در ضمن آب موجب کاهش گرسنگی می شود . مثلا اگر تحت رژیم پروتئین هستید ، وجود آب برای سم زدایی آمونیاک ، مورد نیاز خواهد بود زیرا یکی از فرآورده های جانبی سوزاندن پروتئین برای تولید انرژی آمونیاک است .

آب و عضلات
روزهایی که احساس بی رمقی و ناتوانی می کنید را می توان یکی از دلایل کم آبی عنوان کرد . زیرا بدن برای حرکت کردن عضلات به آب نیاز دارد . غلظت و تراکم آب در بافت هایی مانند عضله که از نظر متابولیک فعال می باشند ، بیش از هرجای دیگری در بدن است و در بافت هایی غیر فعال مانند چربی ، پوست و بعضی از بخش های استخوان کمترین تراکم را دارا می باشد . عضلات به وسیله اعصاب کنترل می شود . تحریک الکتریکی اعصاب و انقباض عضلات در نتیجه تبادل مواد معدنی محلول در آب ( سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، کلرید و منیزیم ) بین غشاء سلولی عضله و اعصاب روی می دهد . در حقیقت ۲ الی ۴ درصد از وزن آب در بدنتان کاهش پیدا کند ، حدودا ۲۱ درصد از کارایی تمرینات قدرتی کاهش می یابد و در نتیجه با کم آبی قدرت ایروبیک شما کاهش خواهد داشت. اگر هدف شما افزایش عضله می باشد ، باید مراقب حجم سلول ها یا وضعیت آب سلول های عضله خود باشید که اگر به خوبی آب رسانی نشود ، سنتز پروتئین تحریک می شود و تجزیه پروتئین کاهش می یابد . همچنین کم آبی سلول های عضله ، تجزیه پروتئین را افزایش می دهد و سنتز پروتئین متوقف می شود .

رابطه تنگاتنگ آب با سلامت و کمبود آن در خصوص بروز بعضی از بیماری ها
برای درمان سنگ های مجاری ادراری که مرتبا عود می کنند ، مصرف مقدار زیاد آب برای افزایش ادرار تولید می شود . امروزه تقریبا ۱۲ تا ۱۵ درصد مردم دچار سنگ های کلیوی هستند . کمبود آب یکی از عوامل خطر بروز سرطان است . بیمارانی که دچار سرطان های مجاری ادراری ( مثانه ، پروستات ، کلیه ، بیضه ) هستند ، در مقایسه با افراد سالم مقدار کمتری آب مصرف می کنند . همین طور زنانی که بیش از ۵ لیوان در روز آب می نوشند ، در مقایسه با زنانی که یک لیوان یا کمتر مصرف می کنند ، ۴۵ درصد کمتر در معرض خطر سرطان کولون قرار می گیرند . با مصرف بیشتر آب خطر مسمومیت و همچنین سرطان سینه در بین کسانی که به مقدار زیاد آب می نوشند ، به طور میانگین ۷۹ درصد کاهش می یابد .

برنامه نوشیدن آب برای ورزشکاران قدرتی
دو یا سه ساعت قبل از تمرین ورزشی ، حداقل ۴۰۰ میلی لیتر ( معادل دو فنجان ) آب بنوشید . همینطور قبل از تمرین نیز ۲۰۰ میلی لیتر آب مصرف کنید تا از آب رسیدن به بدن اطمینان داشته باشید . در هوای بسیار گرم یا سرد نیاز ورزشکاران بیشتر خواهد شد . مثلا ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تمرین باید بنوشید . در طول تمرین نیز هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر آب و در دمای بالا نیز بیش از این مقدار باید آب نوشید .
پس از تمرین نیز باید تمام مایعات از دست رفته را جایگزین کنید . قبل و بعد از تمرین خود را وزن کنید . ظرف مدت ۲ ساعت پس از تمرین به ازای هر نیم کیلو کاهش وزنتان ۲ تا ۳ لیوان آب بنوشید و در ۲ ساعت بعد نیز ، ۲۵ تا ۵۰ درصد از مایعات اضافی مصرف کنید .

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه